CS Dinamo a revenit pe podiumul Superligii de rugby, după o pauză de 13 ani

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat sâmbătă, 16 octombrie 2021, ora 19:43,
CS DINAMO-RUGBY

CS Dinamo Bucureşti a obţinut medaliile de bronz în ediţia din acest an a SuperLigii CEC Bank la rugby. Echipa din Ștefan cel Mare a învins, sâmbătă, în finala mică a campionatului, pe CS SCM Timişoara cu scorul de 16-11 (6-11).

Partida s-a disputat fără spectatori, pe Stadionul Naţional ”Arcul de Triumf” din Capitală. Scorul a fost deschis de Timişoara, printr-o lovitură de pedeapsă fructificată de Florin Vlaicu în minutul 9. Tot el a majorat scorul din acelaşi procedeu în minutul 16.

Dinamo a redus din diferenţă prin Williams Jondre în minutul 21, tot printr-o lovitură de pedeapsă. Scorul pauzei a fost 11-6 pentru bănățeni.

Jondre a mai transformat o lovitură de pedeapsă pentru CS Dinamo, în minutul 51, reducând din diferenţă. În minutul 66, Marian Ispir a reușit un eseu pentru dinamovişti, transformat de Jondre, închizând tabela de marcaj.

Dinamo a câştigat astfel cel de-al treilea meci contra timişorenilor din acest sezon, după ce i-au învins pe aceştia şi în confruntările din sezonul regulat.Tot sâmbătă, în meciurile pentru locurile 5-6 din SuperLigă, CS U Cluj a învins pe teren propriu pe ACS Tomitanii Constanţa cu scorul de 36-25 (20-7).

Finala SuperLigii de rugby se va disputa sâmbătă seara, pe Stadionul Naţional ”Arcul de Triumf”, între CSA Steaua şi CSM Ştiinţa Baia Mare.