CSM București, victorie lejeră în primul meci al anului din Liga Campionilor! Neagu, în mare formă în fața fostei sale echipe

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 15 ianuarie 2022, ora 22:47,
Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare a CSM-ului

Campioana României s-a impus în fața celor de la Buducnost Podgorica în etapa a 10-a a grupelor competiției.

Echipa lui Adi Vasile s-a impus cu 28 la 20 după ce la pauză a avut 6 goluri avantaj. De altfel, gazdele nu au reușit în niciun moment din meci să conducă pe tabelă. CSM-ul s-a distanțat decisiv în repriza secundă, atunci când a izbutit să marcheze de șase ori consecutiv în momentul în care adversarele s-au apropiat la 16-18. Neagu a fost cea mai bună marcatoare a echipei noastre cu 7 goluri marcate, tot atâtea câte și-a trecut în cont și Pavicevic de la ex-iugoslave.

După acest succes, CSM a urcat pe poziția a 4-a în grupa A a Ligii Campionilor având acum 10 puncte, față de doar două ale învinselor din acest joc, penultimele în ierarhia la zi. Următorul test pentru CSM București este miercuri, în fața franțuzoiacelor de la Brest, meci restanță, reprogramat din cauza cazurilor de coronavirus descoperite în urmă cu o săptămână la echipa noastră. În aceeași grupă, tot astăzi s-a mai jucat partida Borussia Dortmund – Rostov Don, scor 25-31.