CSM Lugoj a pierdut și returul finalei Challenge Cup! Visul frumos a fost stricat de Reale Mutua Fenera Chieri

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat miercuri, 22 martie 2023, ora 21:07,
CSM Lugoj – Reale Mutua Fenera Chieri 0-3

Echipa feminină de volei CSM Lugoj a fost învinsă de formația italiană Reale Mutua Fenera Chieri și în manşa a doua a finalei Cupei Challenge.

CSM Lugoj a cedat cu 0-3 și în returul finalei Challenge Cup

Meciul a avut loc în Sala „Constantin Jude” din Timișoara, iar echipa italiană a câștigat toate cele trei seturi cu același scor, 25-21.

Învinsă în tur cu 0-3, deţinătoarea Supercupei României avea nevoie, pentru a-și adjudeca trofeul, de o victorie cu 3-0 sau 3-1, după care trebuia să câștige și „setul de aur”, care se joacă până la 15.

Echipa antrenată de sârbul Ugljesa Segrt a început meciul în forță și a condus cu 3-0 și 7-3, moment în care oaspetele au trecut la conducerea jocului. De la 9-7 pentru CSM Lugoj s-a făcut 16-9 pentru Reale Mutua Fenera Chieri, iar setul era, practic, decis.

La fel s-au derulat lucrurile și în partea a doua a confruntării. CSM Lugoj a condus în prima jumătate, după care formația oaspete a forțat exact cât a avut nevoie pentru a ajunge prima la 25.

Condusă cu 0-2 la seturi, CSM Lugoj nu mai avea nicio șansă să câștige trofeul. Dar tot echipa oaspete a condus otilitățile, impunându-se după 85 de minute.