CSO Voluntari a dat lovitura! A câștigat la Târgoviște și e favorită la calificarea în finala campionatului

Articol de Gabriel Ion - Publicat sâmbătă, 06 aprilie 2024, ora 18:24,
CSM Târgoviște – CSO Voluntari 1-3

Echipa feminină de volei CSO Voluntari continuă să surprindă în play-off, câștigând pe terenul echipei care a încheiat sezonul regulat pe locul 1.

Voleibalistele de la CSO Voluntari sunt la o victorie de calificarea în finala campionatului

Echipa ilfoveană a învins CSM Târgoviște cu 3-1 (15, 12, -19, 15) în primul meci al semifinalei și este favorită la calificarea în ultimul act. Meciul a durat 93 de minute, iar formația antrenată de italianul Giovanni Caprara a dat o adevărată lecție de volei.

Primele două seturi s-au încheiat când echipa gazdă nici nu apucase să se așeze ca lumea pe teren. Spectatorii din Sala Ioan Valerian au continuat să-și susțină favoritele, iar acestea și-au adjudecat al treilea parțial în 26 de minute.

Tot atât a durat și setul 4, câștigat la pas de CSO Voluntari, care se va califica în finală dacă se impune miercuri, pe teren propriu.

În cealaltă semifinală, campioana CSMV Alba Blaj nu a avut niciun fel de emoții în fața Rapidului, înving-o în deplasare cu 3-0 (19, 17, 18).

A doua partidă are loc la Blaj, pe 10 aprilie, de la ora 18:00. Dacă înving oaspetele, meciul decisiv se joacă sâmbăta viitoare, în Sala Rapid.

În grupa 5-8, CSM București a învins Dinamo, în deplasare, cu 3-2 (22, -26, 19, -21, 13), al doilea meci fiind programat miecuri, în Sala Elite.

La această oră are loc confruntarea dintre CSM Lugoj și Corona brașov, gazdele câștigând primul set cu 25-19.