Daniel Pancu e sincer după remiza favoriților de la Arad: „Rapid nu a existat în repriza a doua!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 11 septembrie 2021, ora 08:45,
Daniel Pancu

Giuleștenii au obținut doar un egal pe terenul celor de la UTA, în ciuda faptului că la pauză conduceau cu 2-0!

Rapid București a bifat a doua remiză din actualul sezon și a ajuns la cinci victorii, două egaluri și o înfrângere în primul sezon de Liga 1 după șase ani de absență. Cu Mihai Iosif suspendat din cauza faptului că a dat indicații deși nu are licența PRO, alb-vișinii au mers pe terenul UTA-ei, una dintre echipele care au impresionat în acest start de campionat.

La finalul partidei, Daniel Pancu a tras primele concluzii și a mărturisit că Rapid nu a contat în repriza secundă. Fostul antrenor al formației de la Podul Grant a ținut să laude deciziile lui Laszlo Balint din timpul partidei, însă a identificat mai apoi și principala problemă cu care se confruntă giuleștenii în actualul sezon.

„O atmosferă extraordinară, jucători implicați 100% din minutul 1 până în minutul 90. O primă repriză controlată de Rapid, care marchează după două faze fixe, mai are o ocazie după un aut, iar la pauză, Balint îl schimbă pe Passaglia, un jucător foarte sigur, dar destul de lent. Împotriva unei apărări supraaglomerate era foarte greu să destabilizezi cu un astfel de joc.

Mai introduce un vârf, pe Hora lângă Dangubic. Ubbink vine undeva în spatele lor, rămân doar cu Vorobjovas în zona centrală. Multe ocazii, cornere, ocazie clară Benga, Hora. Până la urmă, sunt răsplătiți ca efort și ca joc.

Rapid, în repriza a doua, n-a existat, n-a contat. Nici schimbările venite, Marzouk și Pănoiu, nu aduc nimic. Te-ai fi așteptat să vină cu prospețime, să scoată un fault, un aut. Carnat e obligat să joace fundaș dreapta după accidentarea lui Goge. Moise nu aduce nici el un plus de pe bancă. Până la urmă, un rezultat echitabil. Rapidului, dacă îi lipsesc doi jucători, de pe bancă încă nu are soluțiile care să îi înlocuiască pe titulari, a spus Pancu, potrivit Digi Sport.