David Popovici, fără egal! Primele cuvinte din postura de cel mai bun tânăr sportiv din Europa

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 26 noiembrie 2021, ora 01:27,
Sursa- FRNPM/Facebook

David Popovici a oferit prima reacție după ce a câștigat premiul destinat celui mai bun tânăr sportiv din Europa.

În vârstă de 17 ani, înotătorul legitimat la CS Dinamo a fost recompensat cu Premiul Piotr Nurowski și a primit și o bursă de formare în valoare de 15.000 de euro.

Este primul român care câștigă respectivul premiu. Larisa Iordache a mai fost aproape în 2012, atunci când s-a clasat pe poziția a doua.

Aceste distincții ale lui Popovici sunt rodul muncii neîntrerupte și a performanțelor uimitoare de la Campionatul European şi la Jocurile Olimpice.

”Mă bucur că am câştigat, mă simt bine. Pe măsură ce ne apropiam de anunţarea câştigătorului mă aşteptam cât de cât pentru că lumea mi-a spus că am ţinut un discurs bun.

Nu am avut emoţii înainte sau în timpul discursului, dar pe măsură ce ne-am apropiat de momentul desemnării câştigătorului spiritul competitiv din mine dicta şi urla: ‘Câştigă, trebuie să câştigi!’. Aşa că, mă bucur că s-a întâmplat”, a declarat David Popovici, într-un interviu acordat pentru COSR.