De ce nu va participa Simona Halep, la Turneul Campioanelor 2021

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat miercuri, 22 septembrie 2021, ora 08:15,
SIMONA HALEP

Simona Halep (29 de ani) a abandonat în turul al doilea al turneului de la Roma (de categorie WTA 1000), din cauza unei accidentări, iar efectele se văd.

Jucătoarea română de tenis a ratat prezența la competițiile cele mai importante pentru ea din acest an: Roland Garros, primul Grand Slam pe care l-a câștigat, Wimbledon, al doilea titlu de Grand Slam, și turneul olimpic de tenis.

În aceste condiții șansele ei de a se califica la Turneul Campioanelor s-au îndreptat spre zero.

Halep nu va participa la nici un turneu până la Indian Wells (4-17 octombrie), astfel că pierde locuri și puncte importante în clasamentul WTA.

În prezent, sportiva din Constanța ocupă locul 15 în clasamentul mondial. La finalul turneului de la Ostrava, Halep ar putea ajunge pe 16, în funcție de rezultatul Elenei Rybakina la competiția din Cehia.

Începând cu ediția din 2014, Simona Halep nu a ratat nicio calificare la Turneul Campioanelor. Cel mai bun rezultat al ei a fost înregistrat la prima ediție, finală cu Serena Williams. În ultimul act al competiției, americanca și-a luat revanșa, după ce Halep o zdrobise în faza grupelor.

Turneul va debuta pe 8 noiembrie şi iniţial era programat să aibă loc la Shenzhen (China), dar a fost mutat în Mexic din cauza pandemiei de COVID-19, care anul trecut a forţat anularea competiţiei.