„Double bagel” pentru Iga Swiatek în turul 3 la Roland Garros! Bianca Andreescu, umilită de Lesya Tsurenko

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 03 iunie 2023, ora 21:08,
Iga Swiatek
Iga Swiatek

Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek (1 WTA, cs 1) a spulberat-o pe chinezoaica Xinyu Wang (80 WTA) în Turul 3 la Roland Garros.

Iga Swiatek o va întâlni în optimi la la Roland Garros pe Lesya Tsurenko

Liderul clasamentului mondial s-a impus cu 6-0, 6-0, în 52 de minute. Poloneza n-a fost pusă în situația de a salva mingi de break, iar în setul secund a câștigat trei game-uri „albe”, dintre care unul pe serviciul adversarei.

Este pentru prima dată când Swiatek realizează un „double bagel” la un turneu de Mare Șlem.

Doar patru jucătoare au obținut, în ultimul deceniu, oi victorie cu 6-0, 6-0: Maria Sharapova (în 2014), Qiang Wang (în 2016), Caroline Wozniacki (2017) și Iga Swiatek (2023).

În primele două tururi, Swiatek le învinsese cu același scor, 6-4, 6-0, pe spaniola Cristina Bucșa (78 WTA) și americanca Claire Liu (100 WTA).

În optimi, poloneza va juca împotriva ucrainencei Lesya Tsurenko (66 WTA). Aceasta a jucat impecabil în fața canadiencei cu origini românești, Bianca Vanessa Andreescu (42 WTA), de care a dispus cu un dublu 6-1.

Swiatek s-a impus la Roland Garros în 2020 și 2022 și are un record impresionant pe zgura pariziană: 24 de victorii și 2 înfrângeri (1-6, 0-6 în 2019 în optimi cu Simona Halep și 4-6, 4-6 în 2021 în sferturi cu Maria Sakkari).

Poloneza s-a calificat pentru a cincea oară consecutiv în optimi la Roland Garros, în tot atâtea participări.