EURO 2020 | Squadra bellissima! Italia a învins clar Elveția după o nouă prestație execpețională

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 16 iunie 2021, ora 23:52,
locatelli
locatelli

Italia a devenit prima echipă calificată în optimile turneului final după ce a câștigat și al doilea meci din grupa A.

Reprezentativa antrenată de Roberto Mancini s-a impus fără niciun fel de problemă și în fața elvețienilor după ce triumfase și în partida de deschidere a competiției, în fața Turciei, cu același scor, 3-0. Eroul gazdelor a fost Locatelli, cel care a reușit primele goluri ale peninsularilor în minutele 26 și 52. Immobile a închis tabela în minutul 89.

Singurul moment neplăcut pentru italieni a fost accidentarea căpitanului Chiellini, la mijlocul primei reprize. Momentul a venit la doar câteva minute după ce fundașului italian i-a fost anulat un gol pentru un henț.

Iată cum arată acum clasamentul în grupa A după succesul clar al italienilor din această seară:

Cei doi selecționeri au trimis în teren următoarele formații pe Stadio Olimpico

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini (Acerbi ’24), Spinazzola – Barella (Cristante ’87), Jorginho, Locatelli (Pessina ’86) – Berardi (Toloi ’70), Immobile, Insigne (Chiesa ’69). Selecţioner: Roberto Mancini

Elveţia: Sommer – Elvedi, Schar (Zuber ’58), Akanji – Mbaku (Widmer ’58), Freuler (Sow ’84), Xhaka, Rodriguez – Seferovic (Gavranovic ’46), Shaqiri (Vargas ’76), Embolo. Selecţioner: Vladimir Petkovic.