Farul Constanţa, prima victorie în Liga 1 sub comanda lui Gică Hagi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 25 iulie 2021, ora 20:27,
Farul Constanţa

Farul Constanţa a disputat al doilea meci în Liga 1, în urma fuziunii realizate în această vară cu Viitorul, formaţia lui Gică Hagi.

Dobrogenii s-au impus în partida de pe teren propriu, scor 2-o cu Gaz Metan Mediaş, după ce etapa trecută doar au remizat în deplasare cu UTA Arad, scor 0-0.

Golurile partidei de la Ovidiu a fost marcat de către spaniolul Jefte Betancor, în minutul 55, dintr-o lovitură de la 11 metri obţinută de Ionuţ Larie, respectiv Adi Petre, în minutul 81.

Prima repriză a jocului a adus trei ocazii. Farul a ratat deschiderea scorului în minutul 27, când şutul său s-a dus în blocajul lui Matricardi. Gaz Metan a reacţionat în minutul 37, când Chamed a reluat centrarea lui Moura pe lângă poarta lui Tordai. Ocazia finală a primei reprize i-a aparţinut lui Dobrosavlevici, dar şutul său a fost reţinut de Vâlceanu.

Repriza a doua a jocului a început cum nu se putea mai bine pentru Farul. Dobrogenii au deschis scorul în minutul 55, din penalty, prin Jefte Betancor. Egalarea putea veni în minutul 64, dar lovitura de cap a lui Filip a trecut pe lângă poartă.

În minutul 74, Chamed a ratat şi el egalarea. Şutul său a fost parat excelent de către Arpad Tordai.

Minutul 81 al jocului îl aduce la finalizare pe Adi Petre, atacant venit în această vară de la UTA. Acesta a reluat mingea în poarta goală după respingerea greşită a lui Vâlceanu.

Arbitrul a pus capăt partidei de la Ovidiu, iar Farul Constanţa a obţinut prima victorie în noul sezon de Liga 1.

Cum au arătat echipele de start în meciul de azi

FARUL CONSTANȚA: Tordai – Georgescu, Larie, Dobrosavlevici, De Nooijer – Romario Pires, Mladen, Castaneda – Chiţu, Betancor, Pitu
REZERVE: Dur-Bozoancă, Grosu, Buta, Grameni, Nicolas Popescu, Andronache, Adrian Petre, Ely Fernandes, Birzu
ABSENȚI: Aioani, Ghiță, Ciobanu, Boboc, G. Ganea (la Jocurile Olimpice), Dănuleasa (accidentat), Dussaut (suspendat)
ANTRENOR: Gheorghe Hagi

GAZ METAN MEDIAȘ: Vâlceanu – Roberto Romeo, Felix Lima, Matricardi, Velisar – Diogo Marquez, Gabriel de Moura – Dobrin Gaspar, Nasser Chamed, Filip – Grădinaru
REZERVE: Buzbuchi, Trif, Horşia, Lixandru, Ciocan, Sarr, Morar, Kanda
ABSENT: Yuri (suspendat), Deaconu (la Jocurile Olimpice)
ANTRENOR: Mihai Teja

Citeşte şi EXCLUSIV | CUM E VĂZUTĂ DELEGAREA LUI ISTVAN KOVACS LA UN NOU MECI AL FCSB-ULUI: ,,EXISTĂ RISCUL SĂ IASĂ DITAMAI SCANDALUL”