VIDEO | Farul, instrucție „academică”! Betancor, erou pentru gazde și golgheter al Ligii 1

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 13 septembrie 2021, ora 19:51,
Jefte Betancor, sursa foto: Farul Constanța/Facebook

Farul Constanța a învins-o pe Academica Clinceni, scor 5-0, în cadrul etapei cu numărul opt din Liga 1.

Trei goluri au fost marcate de Betancor, în minutele 6, 45, 56, iar rezervele Petre și Sali au punctat și ele, în minutele 82 și 85.

Meciul a început, practic, de la 1-0. Betancor a fructificat o centrare a lui Dussaut și a marcat cu o lovitură de cap.

William de Amorim a amenințat poarta lui Aioani, dar fără rezultat. Bradley de Nooijer s-a accidentat și a fost nevoit să fie înlocuit de Romario Pires, după jumătate de oră.

După un gol anulat pentru offside, Betancor a mai înscris odată, pe finalul primei reprize.

În minutul 56, și-a desăvârșit hat-trick-ul, după ce a reluat, cu ușurință, o centrare în fața porții lui Artean. Astfel, spaniolul a devenit golgheter solitar în Liga 1, cu șapte reușite. Următorul este Deian Sorescu, cu cinci goluri.

În ultimele zece minute, Farul a făcut scor, după ce Petre și Sali au închis tabela la 5-0.

În urma acestui rezultat, trupa lui Gheorghe Hagi trece pe locul 4, cu 15 puncte, în timp ce Academica Clinceni rămâne ultima, cu doar două puncte, după opt etape.

Echipele de start:

Farul: Aioani – Dussaut, Larie, Ghiță, De Nooijer – Purece, Artean, Boboc – Ganea, Betancor, Pitu; Rezerve: Brănescu, Mladen, Petre, Dobrosavlevici, Grameni, Ely Fernandes, Sali, Pires, Popescu; Antrenor: Gheorghe Hagi

Clinceni: Păun – Achim, Jutric, Bilali, Pîrvulescu – Moulin, Ventura – Cioiu, Omoh, William – Gavra; Rezerve: Ureche, Chandarov, Dumitrache, L. Filip, Goma, Kazlauskas, Patriche, Vellios; Antrenor: Ilie Poenaru