FC U Craiova 1948 a renunțat la Gabriel Iancu! Anunțul oficial făcut de clubul oltean

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat luni, 30 ianuarie 2023, ora 17:36,
Gabriel Iancu

Echipa FC U Craiova 1938 a anunțat că atacantul Gabriel Iancu va pleca, deși semnase cu gruparea olteană în iulie 2022.

Gabriel Iancu fusese prezentat oficial la FC U Craiova 1948 pe 22 iulie 2022

Primul care a anunțat despărțirea a fost chiar jucătorul. „Succes în continuare băieți! M-am simțit bine alături de voi în perioada asta, chiar dacă a fost scurtă”, a scris el, pe Instagram.

La scurt timp, rezilierea contractului a fost confirmată și de club. „Gabriel Iancu și Fotbal Club Universitatea 1948 au ajuns la un acord privind încetarea contractului.

Clubul îi mulțumește lui Gabi pentru tot efortul depus în prima parte a sezonului și îi urează mult succes în următoarea provocare”, a transmis FC U Craiova 1948, pe Facebook.

Gabriel Iancu a ajuns la echipa din Bănie în vara trecută, fiind prezentat oficial pe 22 iulie. El a jucat 17 meciuri pentru echipa patronată de Adrian Mititelu, dintre care 15 în Superligă. A marcat în campionat două goluri, de fiecare dată în deplasare, cu UTA în Etapa a 7-a (scor final, 1-2) și cu “U” Cluj-Napoca (1-1) în Etapa a 9-a.

S-a accidentat în minutul 2 al partidei cu FC Voluntari, din Etapa a 11-a, tot în deplasare. A resimțit dureri în zona inghinală și a revenit în ultima etapă a turului, când a bifat 3 minute pe teren propriu cu FC Hermannstadt.