FCSB, echipa care nu i-a dat pace: „M-a deranjat foarte tare și am fost foarte supărat!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 16 octombrie 2021, ora 12:51,
Alexandru Buziuc (în dreapta)

În etapa a 12-a din Liga 1, FCSB, decimată de infectările de COVID-19, o va întâlni pe CS Mioveni, iar Alexandru Buziuc a prefațat aceasta partidă.

Actualul jucător al argeșenilor a fost în lotul ”roș-albaștrilor” în stagiunea precedentă, unde a marcat două goluri în 25 de meciuri. Acum, atacantul a vorbit despre perioada petrecută la formația ”roș-albastră”, dar și cum poate să o bată pe aceasta în meciul direct.

“Cu siguranță că e un meci special, pentru că anul trecut am evoluat acolo și am rămas în relații foarte bune cu jucătorii de la FCSB. N-am marcat niciodată împotriva lor. Mi-aș dori mult și e un sentiment frumos.

Nu intru cu gândul să îmi iau revanșa sau să plăteasc polițe pentru că acolo era o situație diferită față de ce e acum la FCSB. Eram conștient cum stau lucrurile și am plecat împăcat de acolo. Nu port pică nimănui pentru tot ce s-a întâmplat.

Probabil aveam nevoie de mai multe minute, dar așa a fost atunci decizia. Într-adevăr, m-a deranjat foarte tare și am fost foarte supărat! Foarte tare! Eram…. dar a trecut. Am discutat și cu colegii după și apoi mi-am revenit. Știe toată lumea cine a făcut schimbarea, nu e problemă (n.r. într-un meci cu Chindia, a intrat pe teren la pauză și a fost înlocuit în minutul 79).

Mergem să nu primim gol și să ne închidem foarte bine, la fel ca în celelalte meciuri. Arma noastră preferată este contraatacul. Îl jucăm foarte bine și sperăm să reușim. Sau la fazele fixe. Ne creăm ocazii mari la fiecare meci pentru că plecăm foarte bine pe contraatac”, a declarat Buziuc, pentru Fanatik.