Florin Stângă, dezamăgit după eșecul cu FC Voluntari: ”Este o seară neagră. Toate echipele mari au mai luat bătaie”

Articol de Mihai Popescu - Publicat sâmbătă, 06 aprilie 2024, ora 19:38,
Florin Stângă

FC Voluntari s-a impus la Ploiești, scor 4-0, în fața Petrolului, în etapa a 3-a din play-out-ul Superligii.

Vadim Rață, Igor Armaș și Adam Nemec au înscris pentru FC Voluntari în prima repriză, iar George Merloi a închis tabela în minutul 60.

Florin Stângă, antrenorul ploieștenilor, a declarat la finalul partidei că este dezamăgit de jocul echipei sale. Totuși, tehnicianul le-a transmis fanilor că Petrolul nu va în pericol de retrogradare.

”Este o seară neagră. Nu ne-a ieșit nimic. Ne-am dezamăgit suporterii. Trebuie să o uităm. La pauză, i-am încurajat și le-am spus că putem să întoarcem rezultatul. Am încredere totală în jucătorii mei. Aș vrea să le cer scuze suporterilor. Toate echipele mari au mai luat bătaie.

Petrolul nu este la retrogradare. E normal ca suporterii să ne huiduie. Suporterii și-au susținut mereu echipa. Normal că sunt probleme. Ce să spună Botoșani sau Dinamo? Țicu este căpitanul echipei. Trebuie să depășească acest moment”, a declarat Florin Stângă la finalul meciului.