FOTO | Strategia INCREDIBILĂ prin care OLANDA a reușit să egaleze Germania

Articol de Realitatea Sportivă null - Publicat marți, 20 noiembrie 2018, ora 15:56,
Olanda Germania

Olanda s-a calificat dramatic în semifinalele Ligii Națiunilor, după ce a marcat de două ori în 6 minute.

Quincy Promes cu un șut perfect în minutul 85 și cel mai scump fundaș de pe planeta, Virgil Van Dijk, în primul minut al prelungirilor au făcut ca ”Portocala Mecanică” să plece neînvinsă de pe Veltins Arena.

Strategia pe care a pus-o în practică antrenorul Olandei, Ronald Koeman, a fost dată în vileag chiar la sfârșitul meciului când au apărut poze cu faza lucrată pentru golul egalizator.

Antrenorul i-a dat mica bucată de hârtie fundașului lui Lyon, Kenny Tete, care i-a livrat-o la rândul lui mijlocașului lui Ajax, Frenkie de Jong, ca mai apoi ”mesajul” să fie dat omului-cheie din apărarea lui Liverpool, Van Dijk, care a schimbat poziția din defensivă în ofensivă.

Vezi și VIDEO | Olanda, calificare dramatică în playoff-ul Ligii Naţiunilor!

2-2olandaronald koemanVirgil van Dijkgermania