Ianis Hagi, folosit din primul minut în amicalul de gală cu Arsenal! Meci special pentru scoțieni

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 17 iulie 2021, ora 18:39,
IANIS HAGI
IANIS HAGI

Rangers a remizat în compania celor de la Arsenal, scor 2-2, într-un meci organizat cu ocazia împlinirii a 150 de ani de la înființarea campioanei Scoției din ultimul sezon!

Formația de pe Ibrox a jucat împotriva celor de la Arsenal în fața a 2.000 de spectatori, într-o zi cu totul și cu totul specială pentru „albaștrii”. Partida s-a terminat la egalitate, scor 2-2, și a făcut deliciul celor prezenți în tribune datorită ocaziilor create la ambele porți.

Trimis în teren încă din primul minut de către Steven Gerrard, Ianis Hagi a fost schimbat în minutul 62 al partidei, la scorul de 1-1. Astfel, deși se zvonea că internaționalul român este la un pas de plecarea de la Rangers, Hagi junior continuă să facă parte din planurile scoțienilor, fiind folosit în toate duelurile amicale din această vară.

6.000.000 de euro este cota de transfer a românului, conform site-ului de specialitate Transfermarkt.com. Mijlocașul ofensiv a mai jucat de-a lungul timpului pentru Viitorul Constanța, Fiorentina și Genk. Ianis Hagi a bifat în sezonul precedent 45 apariții în toate competițiile în tricoul “albaștrilor”, reușind să marcheze opt goluri și să ofere colegilor săi 15 pase decisive.

Echipele de start din partida Rangers – Arsenal

Rangers : McGregor, Tavernier, Goldson, Balogun, Bassey, Lundstram, Davis, Kamara, Roofe, Defoe, Hagi

Arsenal: Okonkwo, Cedric, Holding, Mari, Tavares, Pepe, Elneny, Thomas, Smith Rowe, Balogun, Aubameyang.