Marcel Răducanu a punctat greșelile Germaniei din meciul cu Japonia: „Dacă nici asta nu funcționează, e o problemă”

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat miercuri, 23 noiembrie 2022, ora 18:44,
Germania
Germania

Fostul internațional român Marcel Răducanu a reacționat după ce Germania a fost învinsă de Japonia cu 1-2 în Grupa E de la CM din Qatar.

Dacă te bat și spaniolii, s-a terminat”, este verdictul lui Marcel răducanu

Formația pregătită de Hans-Dieter Flick a deschis scorul, din penalty, în minutul 31, prin Gundogan, dar asiaticii au punctat prin Doan (75) și Asano (83).

În prima repriză germanii au avut posesia, dar au au intrat greu în joc. Nu au avut spații să combine până la 11 metri, pentru că japonezii au fost agresivi la mijloc. Apoi și-au creat mai multe ocazii.

În prima repriză a fost ok. Puteau să mai dea 3 goluri. Greșeala a fost scoaterea lui Musiala. Dacă dădea gol, era golul Campionatului Mondial.

Este o situație delicată. Rămân alea două meciuri pe care trebuie să le câștige. O să fie supărare. Au pus multe probleme japonezii.

E aceeași situație ca la Argentina. E șoc mare acum. Acum trebuie să se mobilizeze. Nu m-am uitat decât la Franța – Australia.

Chiar că au căzut într-o grupă grea. Acum au căzut cu Spania. Dacă te bat și spaniolii, s-a terminat. Eu zic că la blondul ăsta de la Dortmund, Schlotterberg, au ei probleme”, a precizat Marcel Răducanu la emisiunea Fotbal Club de la Digi Sport.

Germania nu mai are jucători de excepție”, este convins Marcel Răducanu

După care fostul internațional român i-a luat la bani mărunți pe mai mulți jucători. „Sule e la fel de gras ca mine. Parcă înoată când aleargă. Mijlocul nu e rău. Musiala e bun. Nu pot să zic că nu au trupă bună, dar nu au avut ritmul din prima repriză în tot meciul.

Gnabry a făcut câteva lucruri bune, dar poate mai mult. Muller a fost în plus pe teren. Se demarca aiurea. Au fost câțiva care nu au jucat la valoarea lor. Și fizic, care nu e normal la ei.

Japonezii au jucat foarte compact. A fost înghesuială. Au jucat disciplinat, așa cum îi știm noi. Germanii or să se întrebe ce au făcut greșit, ce trebuie făcut în continuare să-și revină. Nu mai au jucători de excepție. Dacă nici asta nu funcționează, e o problemă”, a încheiat el.