Monica Niculescu în turul 3 la AO la dublu! Adversare dificile în meciul pentru un loc în sferturi

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat vineri, 20 ianuarie 2023, ora 08:56,
Monica Niculescu

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu s-a calificat, alături de elvețianca Viktorija Golubic, în Turul 3 la Australian Open.

Monica Niculescu și Viktorija Golubic s-au calificat în optimi după un meci de 64 de minute

Cele două le-au învins cu 6-4, 6-1 pe Anna Bondar și Greet Minnen (Ungaria, Belgia), după în runda precedentă le eliminaseră pe Jaqueline Adina Cristian și germanca Tamara Korpatsch.

Pentru un loc în sferturi, Niculescu și Golubic vor avea o misiune mult mai dificilă. Ele le-ar putea întâlni pe Storm Hunter și Elise Mertens (Australia, Belgia), care alcătuiesc a patra pereche favorită la câștigarea trofeului.

Până atunci, însă, ele trebuie să le elimine pe Timea Babos (Ungaria) și Kristina Mladenovic (Franța), alte jucătoare foarte valoroase la dublu, Mladenovic fiind pe locul 16.

În schimb, Irina-Camelia Begu și americanca Shelby Rogers au cedat în primul tur în fața perechii Gabriela Dabrowski, Giuliana Olmos (Canada, Mexic; cs 3) cu 6-4, 2-6, 2-6.

La simplu nu s-a consemnat nicio surpriză în meciurile jucate azi, până la această oră, toate favoritele calificându-se în optimi. Liderul mondial, poloneza Iga Swiatek, a cedat un singur game în meciul cu spaniola Cristina Bucșă, născută în Republica Moldova, 6-0, 6-1.

Adversara principalei favorite în Turul 3 este kazaha Elena Rybakina (23 WTA, cs 22), care a trecut cu 6-2, 5-7, 6-2 de americanca Danielle Rose Collins (14 WTA, cs 13).

Alte două jucătoare care au câștigat set fără să cedeze vreun game sunt letona Elena Ostapenko (18 WTA, cs 17) și americanca Jessica Pegula (3 WTA, cs 3). Ambele au trecut de sportive din Ucraina: prima de Kateryna Baindl (97 WTA) cu 6-3, 6-0, iar a doua de Marta Kostyuk (57 WTA) cu 6-0, 6-2.

În celelalte meciuri s-au consemnat rezultatele: Cori Gauff (Statele Unite, 7 WTA; cs 7) – Bernarda Pera (Statele Unite, 44 WTA) 6-3, 6-2 și Barbora Krejcikova (Cehia, 21 WTA, cs 20) – Anhelina Kalinina (Ucraina, 40 WTA) 6-2, 6-3.

De pe jumătatea superioară a tabloului au mai rămas două meciuri de jucat din Turul 3, Madison Keys (Statele Unite, 10 WTA, cs 10) – Victoria Azarenka (Belarus, 25 WTA, cs 24) și Lin Zhu (China, 85) – Maria Sakkari (Grecia, 6 WTA, cs 6), învingătoarele urmând să fie adversare în optimi.