VIDEO | Nae Constantin, după victoria categorică în fața Brașovului: ”La pauză am avut o discuție bărbătească cu ei”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 17 octombrie 2021, ora 14:58,
Nae Constantin, sursa foto: fcpetrolul.ro

Petrolul s-a impus fără probleme în runda a zecea a Ligii a doua, cu FC Brașov, scor 4-0, și își continuă seria de victorii.

Odată cu acest succes, ploieștenii au ajuns la opt meciuri consecutive câștigate în campionat. La finalul jocului, antrenorul ”lupilor” a vorbit despre momentele cheie care au dus la victoria de la Brașov, dar a făcut și o scurtă analiză a derby-ului cu CSA Steaua din runda viitoare.

Petrolul se distanțează în fruntea ierarhiei, cu 27 de puncte acumulate, în zece etape, la trei de urmăritoarea ”U” Cluj. Elevii lui Nae Constantin se luptă și cu recordurile: au 27 de goluri marcate, după FC Buzău (35), dar și cele mai puține primite, 2.

”Am greșit multe pase în prima repriză, iar chestia asta le-a dat gazdelor speranțe. La pauză am avut o discuție bărbătească cu ei, se pare că vorbele au ajuns la ei. Iar apoi, și după eliminarea omului lor a devenit o formalitate.

sursa foto: fcpetrolul.ro

Secretul acestor rezultate (n.r. opt victorii consecutive) e că avem un grup bun și asta contează cel mai mult. Sperăm să jucăm bine, să facem rezultate, puncte, trebuie să luăm meci cu meci și să încercăm să scoatem maxim de la ele.

Avem un lot echilibrat, am spus-o de la început, iar asta de vede. Tot timpul, cine a intrat, a adus un plus.

Derby-ul cu (n.r. CSA) Steaua? E un meci important, dar e un meci doar de trei puncte și atât. Trebuie să-l tratăm cu mare răspundere, înseamnă mult pentru suporterii noștri și o să încercăm să le facem o bucurie câștigând acest meci. E cel mai greu din acest sezon pentru că este următorul. Atât și doar atât”, a declarat Nae Constantin, la finalul meciului de la Brașov.