Performanță istorică pentru CSO Voluntari: s-a calificat în finala European North Basketball League

Articol de Gabriel Ion - Publicat marți, 09 aprilie 2024, ora 18:01,
CSO Voluntari

Echipa masculină CSO Voluntari s-a calificat în finala European North Basketball League (ENBL).

CSO Voluntari va juca finala European North Basketball League cu Siauliai sau Bakken Bears

Formația ilfoveană a învins Liege Basket, cu 69-54 (52-39), în prima semifinală a Turneului Final Four, de la Aarhus. CSO Voluntari joacă în premieră în această competițție.

Principalii marcatori ai partidei au fost Justice 24 puncte, Polyak 15, Feazell 11, pentru CSO Voluntari, respectiv Hagins 20, pentru Liege Basket.

În cealaltă semifinală se duelează, tot azi, formaţiile Siauliai – Bakken Bears.

CSO Voluntari s-a calificat la Turneul F4 după ce a eliminat în sferturi Tartu Ulikool (76-83 şi 92-69), iar anterior s-a clasat pe locul 2 în grupa B, după 77-85 cu BC Siauliai, 82-53 cu KK Kiela, 75-72 cu Basket Brno, 89-68 cu Leige Basket, 84-76 cu Newcastle Eagles, 92-78 cu Valmiera Glass Via şi 97-77 cu Zielona Gora.

La start s-au aflat 16 echipe, împărţite în două grupe, iar primele patru s-au calificat în play-off, unde s-a jucat încrucişat (locurile 1-4 şi locurile 2-3), tur-retur, pentru un loc la Turneul Final Four, programat în azi și mâine.

CSO Voluntari este prima formaţie din România care joacă în ENBL, după ce în stagiunea trecută a evoluat în FIBA Europe Cup. În 2023, trofeul a fost câştigat de formaţia poloneză BM Stal Ostrow.