Petrolul merge ceas în Liga a 2-a! Un nou pas important în lupta pentru promovare pentru ”lupii galbeni”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 12 septembrie 2021, ora 12:52,
Unirea Slobozia – Petrolul 0-2

Ploieștenii s-au impus cu 2-0 în partida din etapa a 6-a a Ligii 2 și au urcat momentan pe poziția secundă în clasament.

Primul și-a trecut numele pe lista marcatorilor Ibrahim Diarra în minutul 32. A fost al șaselea său gol pentru Petrolul, în acest sezon, reușitele sale fiind și consecutive. Astfel, după ce înscris de patru ori în victoria cu Dacia Unirea (4-0) acum a contribuit pentru alte trei puncte adăugate de lupii galbeni în clasament. Golul lui Vajushi din minutul 74 venit în urma unui contraatac-școală a securizat succesul oaspeților.

Iar cu ajutorul lui, galben-albaștrii au ajuns pe locul secund în Liga 2, direct promovabil, cu 15 puncte, cu unul mai puțin decât liderul Concordia Chiajna. Practic, în acest debut de stagiune, Petrolul a fost învinsă doar de Metaloglobus, în rest a câștigat celelalte cinci dispute programate. Iată care a fost echipa trimisă în teren de Nicolae Constantin pentru acest joc:

Runda următoare, Țicu & co o vor întâlni pe Ripensia Timișoara. Apoi pe fotbaliștii lui Nicolae Constantin îi așteaptă duelul contra celor de la FC U Craiova din 16-imile Cupei României.