Polonia rămâne în cărțile calificării după victoria cu 2-0 din Grupa C de la CM! Arabia Saudită a ratat un penalty

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 26 noiembrie 2022, ora 17:27,
Robert Lewandowski

Naționala Poloniei a devenit lider provizoriu în Grupa C de la CM din Qatar, după ce a învins Arabia Sautiă cu 2-0.

Robert Lewandowski a dat pasa decisivă la deschiderea scorului și a marcat al doilea gol

Partida a fost dominată de Arabia Saudită, care în prima etapă a furnizat marea surpriză a competiției, învingând Argentina cu 2-1.

Saudiții au avut cele mai mari ocazii în meciulo cu Polonia, dar le-au ratat cu seninătate, inclusiv o lovitură de la 11 metri, prin Al Dawsari, în minutul 45+1.

Naționala antrenată de Czeslaw Michniewicz a punctat prin Zielinski, în minutul 39, după o pasă de la Lewandowski, și prin starul Barcelonei, în minutul 82. După ce a dus scorul la 2-0, Lewandowski s-a descătușat și a izbucnit în hohote de plâns.

În acest moment, Polonia are șanse reale de calificare în optimile Campionatului Mondial. Cu o remiză în ultimul meci din grupă, împotriva Argentinei, pe 30 noiembrie, elevii lui Michniewicz trec de faza grupelor, indiferent de celelalte rezultate.

Azi se mai joacă un meci din Grupa C, Argentina – Mexic, de la ora 21:00.

Polonia – Arabia Saudită 1-0 (1-0); Grupa C

Education City Stadium (Al Rayyan)

Marcator: Zielinski (39), Lewandowski (82)

Polonia: Szczesny – Cash, Glik, Kiwior, Bereszynski – Zielinski (63 – Kaminski), Krychowiak, Bielik, Frankowski – Milik (71 – Piatek) – Lewandowski. Selecționer: Czeslaw Michniewicz.

Arabia Saudită: Al Owais – Abdulhamid, Al Amri, Al Bulayhi, Al-Breik (65 – Alganham) – Al-Najei (46 – Al Abed, 89 – Bahebri), Al Malki (85 – Alobud), Kanno – Al Birakan, Al-Shehri (85 – Al Dawsari), Al Dawsari. Selecționer: Herve Renard (Franța).

Au arbitrat: Janny Sikazwe (Zambia) – Jerson dos Santos (Angola), Arsenio Maringule (Mozambic); rezervă: Yoshimi Yamashita (Japonia)

Cartonașe galbene: Kiwior (15), Cash (16), Milik (19) / Al Amri (45+4)