Premier League: Manchester City – succes clar cu Luton Town, scor 5-1

Articol de Dan Istratie - Publicat sâmbătă, 13 aprilie 2024, ora 19:03,
premier-league

Campioana Angliei, Manchester City a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 5-1, formaţia Luton Town, în etapa a 33-a din Premier League.

City a atacat încă din primul minut al meciului şi Daiki Hashioka a înscris în propria poartă, deschizând scorul pentru gazde. În ciuda presiunii pe care elevii lui Gurdiola au exercitat-o asupra porţii lui , scorul a rămas 1-0 până în minutul 64, când a înscris Mateo Kovacic. Haaland a transformat un penalti în minutul 76 şi, chiar dacă Ross Barkley a redus din diferenţă, gazdele au mai marcat de două ori impunându-se cu 5-1.

În clasament, Manchester City conduce cu 73 de puncte, având un meci mai mult decât Arsenal şi FC Liverpool, echipele care ocupă locurile 2 şi 3, ambele cu 71 de puncte.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a 33-a din Premier League:

Newcastle – Tottenham 4-0 (Isak 30, 51, Gordon 32, Schar 87);

Brentford – Sheffield United 2-0 (Arblaster 63, Onyeka 90+3);

Burnley – Brighton 1-1 (Brownhill 74 / Muric 79 autogol);

Manchester City – Luton Town 5-1 (Hashioka 2 autogol, Kovacic 64, Haaland 76 penalti, Doku 87, Gvardiol 90+3 / Barkley 81);

Nottingham Forest – Wolverhampton 2-2 (Gibbs-White 45+1, Danilo 57 / Cunha 40, 62).