Rapid București s-a calificat în faza a doua a Cupei României

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 01 august 2018, ora 19:56,
rapid-domnesti

Rapid București a câștigat meciul cu Viitorul Domnești, scor 3-0, și s-a calificat în faza a doua a Cupei României. A fost primul meci oficial pentru giuleșteni în sezonul 2018-2019.

Marian Vlada a deschis scorul în minutul 9, cu un șut puternic din apropierea careului.

Rapid și-a dublat avantajul în minutul 73. Manole a șutat, portarul Dănuț Vreme a respins greșit în față, iar Alex Burlacu a împins mingea în plasă.

Giuleștenii au primit penalty în minutul 80, după ce Marian Vlada a fost faultat în careu. Tot atacantul a transformat lovitura de la 11 metri.

Începe spectacolul ??Primul XI #RapidDomnesti

Publicată de FC Rapid 1923 pe Miercuri, 1 August 2018

Sursa foto: Digisport

Pentru echipa lui Constantin Schumacher a fost primul meci oficial după ce a promovat în Liga a 3-a și a câștigat licitația pentru brandul și palmaresul Rapidului.

În sezonul 2017-2018, Academia Rapid a câștigat Cupa României pe București, după 3-1 în finala cu CSA Steaua, pe Stadionul Dinamo.

Faza a doua a Cupei României e programată pe 15 august. Atunci vor participa 56 de echipe: 34 calificate din prima fază şi 22 din Liga a 3-a. Se vor disputa 28 de meciuri.