România, fără echipă în turul 3 din Conference League! CSU Craiova duce „tradiția” zilei mai departe

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 29 iulie 2021, ora 23:26,
Sursa foto: Facebook

CSU Craiova a făcut doar 0-0, în Bănie, în manșa retur a turului doi din preliminariile Conference League, împotriva celor de la KF Laci.

În primele 30 de minute, albanezii au ratat trei ocazii. Roganovic și Mazrekaj, de două ori, au irosit oportunități de a marca.

Până la pauză și-a făcut apariția în atac și CSU Craiova. Vătăjelu și Bancu au dat emoții albanezilor, dar cea mai mare ocazie a ratat-o Koljic, în minutul 36. Atunci, Nistor l-a lansat pe atacant, dar acesta a finalizat, singur, în portarul oaspeților.

Repriza a doua a venit din nou cu emoții în careul oltenilor, la un corner al lui Laci, dar defensiva lui Reghecampf și-a făcut treaba. Mazrekaj a amenințat și el poarta lui David Lazar.

După minutul 70, echipa din Bănie a pus din ce în ce mai mult pericol la poarta albanezilor. Gustavo și Cîmpanu a irosit șanse bune de a marca, însă fără sorți de izbândă.

Pe finalul partidei, Fedele a trimis un șut în bară, iar Dan Nistor nu a reușit să-l învingă dintr-o lovitură liberă centrală pe goalkeeper-ul albanezilor.

După 1-0 in Albania, gruparea din Bănie nu a reușit să întoarcă soarta calificării, astfel că este și ea eliminată din preliminariile Conference League, alături de FCSB și Sepsi. Singura echipă românească rămasă în cupele europene este CFR Cluj, care are locul asigurat în grupele noii competiții înființate de UEFA.

Echipele de start:

CSU CRAIOVA: Lazar – Vlădoiu, Găman, M. Constantin, Vătăjelu – Nistor, Screciu, Bic – Gustavo, Koljic, Bancu; Rezerve: Pigliacelli, Rusu, Bălașa, Mateiu, Ofosu, Markovic, Fedele, Mărieș, V. Constantin, Cîmpanu, Căpățînă, Mitran; Absenți: A. Ivan, Conte, Papp, Baiaram (accidentați); Antrenor: Laurențiu Reghecampf

LACI: Sherri – Velija, Lushkja, Malota, Roganovic – Shehu, Ignjatovic, Ard. Deliu – Zarubica, Mazrekaj, Guindo; Rezerve: Dajsinani, Prengaj, Qato, Bytyqi, Sulovari, Arb. Deliu, Ziko, Zulfiji; Antrenor: Shpëtim Duro