Serie B: George Puşcaş a înscris, dar Bari a pierdut la Como, scor 1-2

Articol de Dan Istratie - Publicat sâmbătă, 13 aprilie 2024, ora 17:48,
George Pușcaș

Echipa italiană Bari a pierdut sâmbătă, în deplasare, scor 1-2, cu formaţia Como, în etapa a 33-a din Serie B. Golul oaspeţilor a fost înscris de atacantul român George Puşcaş.

La Como, George Puşcaş a avut o ocazie de a înscrie în minutul 37, dar nu a găsit poarta dintr-o poziţie optimă, iar gazdele au replicat un minut mai târziu, când Gabrielloni a deschis scorul. Como a mai ratat două ocazii de gol, în minutele 45+1 şi 50, pentru ca în minutul 60 Da Cunha să nu mai greşească şi să majoreze avantajul pentru gazde. Puşcaş a încercat poarta lui Semper în minutul 62, însă goalkeeperul lui Como a scos excelent, dar românul a reuşit totuşi să înscrie în minutul 90, stabilind scorul final, Como – Bari 2-1. George Puşcaş a fost integralist la Bari.

În clasament, Como este a doua, cu 64 de puncte, în timp ce Bari se află pe poziţia a 17-a, cu 35 de puncte.

Într-un alt meci, Pisa a învins cu 3-1 pe Feralpisalo. Mijlocaşul român al Pisei, Marius Marin, a fost integralist, în timp ce Denis Herghelegiu a rămas pe bancă la Feralpisalo.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a 33-a din Serie B: Cittadella – Ascoli 0-0; Como – Bari 2-1; Cremonese – Ternana 1-2; Pisa –Feralpisalo 3-1; Sampdoria – Sudtirol 0-1.