Simona Halep a distrus-o pe Amanda Anisimova la Bad Homburg! Care este adversara din semifinale!

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat joi, 23 iunie 2022, ora 21:23,
Simona Halep

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (19 WTA, cs 4) a câștigat clar meciul din sferturi de la Bad Homburg (Germania). Ea a învins-o pe americanca Amanda Anisimova (25 WTA, cs 6) cu 6-2, 6-1.

Simona Halep a învins-o pe Amanda Anisimova în 55 de minute

Dubla câștigătoare de turnee de Mare Șlem nu a avut niciun fel de emoții în meciul din sferturile de finală ale turneului de la Bad Homburg (Germania). Ea a „deschis” partida cu un break, a mai realizat unul la 4-2, după care a pus capăt setului cu un game alb.

În partea a doua a meciului, Halep s-a distanțat la 4-0, iar la 5-1 a realizat un break alb. De menționat că Simona a avut 10 ași în meciul cu Anisimova.

A fost al treilea meci direct dintre cele două jucătoare. Precedentele s-au consumat la Roland Garros. Primul a avut loc în 2019, în 2019, în sferturi, iar Anisimova s-a impus cu 6-2, 6-4. După un an, cele două au fost adversare în turul 3, victoria revenind Simonei cu un sec 6-0, 6-1.

Simona Halep se va gândi vineri la meciul din semifinale

La finalul partidei din sferturi, Simona Halep a recunoscut că este foarte mulțumită de felul în care a jucat. „A fost un meci grozav azi, știam că ea va juca repede. Sunt fericită cu modul în care am jucat și e frumos că am putut să câștig încă un meci aici la Bad Homburg.

Iubesc atmosfera de aici, oamenii din tribune, mereu mă bucur de susținere oriunde merg și e mereu o plăcere pentru mine. Orașul e superb și mă bucur de timpul petrecut aici.

Cu Bianca Andreescu va fi un meci foarte greu, știu la ce să mă aștept. Voi fi pregătită, vreau să mă bucur pentru azi pentru că am jucat foarte bine și apoi mă voi gândi la meciul de mâine”, a spus Simona Halep la interviul de după meci.

Simona Halep o va întâlni în semifinale la Bad Homburg pe Bianca Andreescu

Următoarea avdersară a Simonei Halep la turneul din Germania este Bianca Vanessa Andreescu (64 WTA), jucătoarea canadiană cu origini românești.

Aceasta a învins-o în sferturi pe principala favorită a competiției, rusoaica Daria Kasatkina (13 WTA) cu 6-4, 6-1. Meciul a durat 83 de minute, iar Andreescu și-a pierdut serviciul de două ori.

Partida va avea loc vineri, 24 iunie, pe Terenul Central, nu înainte de ora locală 14.30 (un ceas mai târziu în România). Halep și Andreescu au mai fost adversare o singură dată în circuitul WTA.

Cele două s-au întâlnit în 2019, în Grupa Violet de la Turneul Campioanelor. Românca s-a impus cu 3-6, 7-6 (6), 6-3, dar niciuna nu s-a calificat în semifinalele competiției.

În cealaltă semifinală de la Bad Homburg se întâlnesc două sportive din Franța, Caroline Garcia (75 WTA) și Alize Cornet (55 WTA, cs 9).

Ambele au eliminat, în sferturi, jucătoare din Germania, pe Sabine Lisicki (804 WTA, wild card) cu 6-3, 7-6 (7), respectiv, pe Angelique Kerber (18 WTA, cs 3, cs), cu 6-4, 2-6, 6-1. Va fi al șaselea duel direct, Garcia conducând cu 3-2.