Simona Halep, favorita numărul 2 la Wimbledon! Cum arată noul clasament publicat de WTA

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 21 iunie 2021, ora 10:29,
Simona Halep/Sursa foto- Credit Photo Laurent Lairys / DPPI, Profimedia Images

După ce Naomi Osaka a anunţat că nu va participa în acest an la Wimbledon, Simona Halep a devenit acum a doua favorită a turneului de la All England Club.

Potrivit noului clasament publicat de WTA, Simona Halep a rămas pe locul 3 în ierarhia mondială, iar astfel va porni din postura de a doua favorită la Wimbledon, principala adversară fiind liderul mondial Ashleigh Barty.

Înaintea tuneului de la Wimbledon, Simona Halep s-a retras de la Bad Homburg, pentru că nu s-a refăcut complet în urma accidentării suferite la Roma.

• 9. Iga Swiatek (4430 de puncte)
  • 10. Karolina Pliskova (4285 de puncte)
  • …………………………………………….
  • 45. Sorana Cîrstea (1614 puncte)
  • 62. Patricia Țig (1263 de puncte)
  • 79. Irina Begu (1044 de puncte)
  • 92. Ana Bogdan (880 de puncte)

Din cauza accidentării suferită în turneul de la Roma, Simona Halep a ratat prezența în acest an la Roland Garros, turneu pe care l-a câștigat în 2018.

Turneul de tenis de la Wimbledon (The Championships, Wimbledon) este cel mai vechi și mai prestigios dintre cele 4 turnee de Grand Slam. „Super Simo” a câștigat turneul pe iarbă în 2019 în fața Serenei Williams. Anul trecut din cauza pandemiei de coronavirus, turneul din Regatul Unit a fost anulat.

Ediţia din acest an a turneului de la Wimbledon va începe pe 28 iunie.

Halep și Zheng. Foto: Profimedia