Simona Halep și-a spulberat adversara din semifinalele Melbourne Summer Set. Cu cine va juca pentru câștigarea trofeului

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat sâmbătă, 08 ianuarie 2022, ora 08:12,
Simona Halep. Foto: Profimedia

Simona Halep (30 ani, 20 WTA) s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului Melbourne Summer Set 1 (WTA 250), dotat cu premii totale de 239.477 de dolari americani. În penultimul act, românca a dispus cu 6-3, 6-2 de chinezoaica Qinwen Zheng (19 ani, 126 WTA).

Meciul a durat o oră şi 24 de minute. Halep a servit mult mai bine ca în sfertul de finală cu Viktorija Golubic. Favorita nr. 2 a început cu break semifinala cu Zheng şi a încheiat-o tot contra serviciului, impunându-se cu 6-3 în primul set. Halep a reuşit două break-uri şi în actul secund, în care s-a impus cu 6-2.

Halep a încheiat cu 9 winners şi cu 22 de erori neprovocate. Românca şi-a asigurat astfel un cec de 18.037 de dolari şi 180 de puncte WTA. Pentru Halep va fi a 41-a sa finală din carieră la simplu, dintre care până acum are 22 câştigate şi 18 pierdute.

În ultimul act al turneului, Halep o va înfrunta pe rusoaica Veronika Kudermetova, care a beneficiat de retragerea japonezei Naomi Osaka (13 WTA), înaintea semifinalei de sâmbătă.

Halep și Kudermetova (24 ani, 31 WTA) s-au mai întâlnit de două ori, iar românca s-a impus de fiecare dată. Ambele partide s-au desfăşurat în 2021, scor 6-1, 6-1 în turul al treilea la Australian Open şi 6-1, 7-6 (4) în optimi la Moscova. Ele s-au întâlnit de două ori şi la dublu, victoria revenind rusoaicei de fiecare dată.