Sorin Cârțu, despre antrenorul Universității Craiova: „El tot face experiment. Mă ia cu capul”

Articol de Ionut Dumitrescu - Publicat luni, 08 aprilie 2024, ora 14:17,
Sorin Cârțu
Sorin Cârțu

Sorin Cârţu a urmărit partida Craiovei cu FCSB, scor 0-2, şi a răbufnit la adresa lui Petev, antrenorul oltenilor.

„Rămânem datori de fiecare dată. Mie jucătorii nu mi-au lăsat impresia în vreun moment că pot lua cele trei puncte. Nu am fost pregătiţi. Nu mi-au dat impresia că sunt conectaţi la miza partidei.

FCSB a arătat diferit în repriza a doua. Dar nu poţi să ştii dacă a fost o schimbare în atitudinea jucătorilor noştri sau poate FCSB s-a retras pentru a conserva rezultatul. Am avut 68% posesia în repriza secundă, dar primul şut periculos a venit în minutul 72. Bine, nu am avut nici trei jucători care contează foarte mult: Mitriţă, Bancu şi Screciu. Dacă era Mitriţă şi juca bine… Ne-a prins şi prost, după dezamăgirea din Cupă.

Era greu. Nu vedeam echipa asta să se schimbe la 180 de grade după meciul cu Oţelul. Aia e dezamăgirea mare, că nu ne-am calificat. Cu FCSB e greu.

Când joci cu o echipă care ţi-a dat 8 goluri în sezonul ăsta, iar tu nu i-ai dat niciun gol… Tu vrei să-i iei faţa în campionat? Hai, ce dracu’! Despre ce vorbim? Noi sperăm la campionat… Hai să ne revenim, să nu pierdem la Farul, să batem la Sepsi. Şi după să începem returul.

Şi a fost vorba şi de decizia ăstuia. La meciul cu Oţelul îl bagă pe Soiri, care nu jucase de două luni, acum îl bagă pe Blesa. Nu am înţeles aşa ceva! Nu joc de la început cu Markovic? Frate, fă o echipă… El tot face experimente. Înnebunesc, nu alta. Nu ştiu cum gândeşte, ce analize face… Mă ia cu capul”, a spus Sorin Cârţu la PrimaSport.