Superliga – play-out: FC Voluntari – Oţelul Galaţi 1-1

Articol de Dan Istratie - Publicat sâmbătă, 13 aprilie 2024, ora 19:01,
superliga
superliga

Echipa ilfoveană FC Voluntari a încheiat la egalitate sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-1, cu gruparea Oţelul Galaţi, într-un meci din etapa a patra a play-out-ului din Superligă.

Andrei Dumiter a deschis scorul în minutul 20, după ce a scăpat singur şi l-a învins pe Pap cu un şut din careu. Răzvan Tănasă a irosit o şansă pentru gălăţeni, cinci minute mai târziu, iar Oţelul a dominat repriza secundă, reuşind egalarea în minutul 90+4, când Joao Lameira a înscris cu un şut din afara careului. Oaspeţii au trecut pe lângă victorie la şutul lui Alexandru Pop, din ultimul minut, şi meciul s-a încheiat 1-1.

Oţelul este pe locul secund în play-out, cu 27 de puncte, la egalitate cu Hermannstadt, în timp ce FC Voluntari are 21 de puncte şi este pe locul 6.

FC VOLUNTARI: Vâlceanu – Ricardinho, Matricardi, Armaş – Boboc (Carnat 69), Raţă, Crepulja, Aliji (G. Turda 81) – Dumiter (Merloi 65), Nemec (Cascini 81), D. Andrei (R. Popescu 82). ANTRENOR: Florin Pîrvu.

OŢELUL: E. Pap – Zhelev, J. Cisse, Ghiocel (Aly Malle 51), Miguel Silva – Cisotti, Zivulic, S. Teles (J. Lameira 46) – Maciel (G. Cârjan 75), Rusevic (Al. Pop 46), R. Tănasă (Bodişteanu 51). ANTRENOR: Dorinel Munteanu

Cartonaşe galbene: – / Ghiocel 11, R. Tănasă 32, Dorinel Munteanu 60, Bodişteanu 90, G. Cârjan 90

Arbitri: Marian Barbu – Mircea Orbuleţ, Stelian Slabu – Claudiu Marcu

Arbitri VAR: Iulian Dima – Ovidiu Artene