Toni Petrea, împăcat cu rezultatul din derby: ,,Acum sperăm să se încurce ei!” Fanii i-au cerut demisia

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 24 ianuarie 2022, ora 07:46,

Toni Petrea, antrenorul celor de la FCSB, s-a declarat mulţumit la finalul jocului cu CFR Cluj, din etapa a 22-a a Ligii 1, scor 3-3.

Acum, tehnicianul aşteaptă ca CFR Cluj să se încurce în meciurile pe care le mai are de disputat, iar elevii săi să nu mai facă paşi greşiţi. Acesta a comentat şi scandările fanilor, care i-ar fi cerut demisia.

,,Pentru că am egalat în prelungiri, pot să mă declar mulțumit. Am avut o evoluție bună în repriza a doua, dar am primit două goluri din faze fixe și unul pe tranziția negativă, care ne-a îngreunat jocul. Mă bucur că am reușit să revenim, important e că am reușit să egalăm pe final și suntem tot acolo.

A trebuit să improvizăm forțați de lipsa fundașilor laterali.  Eram concentrat (n.r.- la ultimul gol al FCSB-ului), așteptam să văd dacă e gol sau nu, nu știam ce s-a întâmplat. Au rămas 10 puncte, e important să câștigăm fiecare joc și să sperăm că se vor mai încurca și ei, chiar dacă e destul de greu.

Am discutat înainte să evităm anumite situații, faulturi inutile, să le dăm ocazia să vină peste noi și chiar asta s-a întâmplat. Am avut o reacție de nemulțumire, dar nu la adresa unui jucător anume. Un meci important (n.r.- cu Dinamo) cu o echipă de tradiție, chiar dacă ei sunt într-o situație neplăcută. Rămâne un derby.

Și anul trecut au avut ceva probleme, tot în aceeași situație sunt. Sunt convins că la acest joc nu mai contează locurile din clasament, având în vedere orgoliile. Am auzit ceva (n.r.- fanii i-au cerut demisia), dar nu știam dacă e la adresa mea. Eram concentrat la joc. În rest, nu mă interesează”, a declarat Toni Petrea, după jocul cu CFR Cluj.

Citeşte şi Căpitanul roș-albaștrilor a invocat ghinionul după remiza din derby: „Numai nouă ni se putea întâmpla”