Trei echipe se bat la titlu în Premier League. Două au jucat aseară și au modificat clasamentul

Articol de Ionut Dumitrescu - Publicat joi, 04 aprilie 2024, ora 08:26,
tw-arsenal
tw-arsenal

Manchester City, Liverpool și Arsenal continuă lupta la titlu și se străduiesc să nu facă pași greșiți. Arsenal și Manchester City și-au câștigat meciurile aseară, iar Liverpool joacă în seara aceasta cu Sheffield United. În acest moment Arsenal este pe primul loc cu 68 de puncte. Pe 2 și 3 sunt Liverpool și Manchester City, fiecare cu câte 67 de puncte.

Manchester City a dispus miercuri seara, pe teren propriu, scor 4-1, de gruparea Aston Villa.

Rodri a deschis scorul în minutul 11 pentru gazde, iar oaspeţii au reuşit să egaleze nouă minute mai târziu, când a înscris Jhon Duran. Însă restul meciului a fost al lui Phil Foden. Acesta a adus în avantaj campioana Angliei, în minutul 45+1, şi a stabilit scorul final marcând alte două goluri în minutele 62 şi 69.

Arsenal Londra a învins miercuri seara, pe teren propriu, scor 2-0, gruparea Luton Town, într-un meci al etapei a 31-a din Premier League.

Martin Odegaard a înscris primul gol al „tunarilor”, în minutul 24, din pasa lui Kai Havertz, pentru ca gazdele să intre la cabine cu avantaj de două goluri, după ce Daiki Hashioka a marcat în propria poartă, în minutul 44. În partea secundă nu s-a mai înscris, iar Arsenal s-a impus cu 2-0, conducând în clasamentul Premier League, cu 68 de puncte.

Într-un alt meci, Brentford a încheiat la egalitate, scor 0-0, pe teren propriu, cu Brighton.