VIDEO | Victorie la limită pentru Villarreal cu Arsenal. Finalista se va decide în returul de la Londra

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 30 aprilie 2021, ora 00:03,
Villarreal v Arsenal, UEFA Europa League, Semi Final, First Leg, Football, Estadio De La Ceramica, Villarreal, Spain – 29 Apr 2021

Partida dintre Villarreal și Arsenal, din prima manșă a semifinalelor UEFA Europa League, s-a terminat cu victoria spaniolilor, scor 2-1.

Sursa Foto: Profimedia Images

Golurile partidei de pe „Estadio de la Ceramica” au fost marcate de Manuel Trigueros și Raul Albiol pentru Villarreal, respectiv Nicolas Pepe pentru Arsenal.

„Submarinul Galben” a început bine partida și după doar 4 minute a deschis scorul prin Manuel Trigueros. Spaniolii și-au dublat avantajul în minutul 29 prin Raul Albiol, stabilind scorul pauzei, 2-0.

În partea secundă, Arsenal a redus din diferență prin Nicolas Pepe din penalty în minutul 73, stabilind și scorul final al primei manșe semifinalelor UEFA Europa League, scor 2-1.

Cele două echipe:

Villarreal: Rulli – Foyth (Gaspar ’70), Albiol, Pau Torres, Pedraza (A. Moreno ’80) – Parejo, Capoue, Trigueros (Gomez ’80) – Gerard Moreno, Alcacer (Coquelin ’46), Chukwueze.

Antrenor: Unai Emery

Arsenal Londra: Leno – Chambers, Holding, Pablo Mari, Xhaka – Smith Rowe (Elneny ’90), Ceballos, Partey, Saka (Aubameyang ’85) – Odegaard (Martinelli ’63) – Pepe (Willian ’90)

Antrenor: Mikel Arteta