VIDEO | Debut de senzație pentru Mircea Lucescu! Victorie la scor pentru Dinamo Kiev! Incidente pe stadion

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 21 august 2020, ora 20:34,
dinamo kiev
dinamo kiev

Dinamo Kiev a reușit o victorie clară în prima etapă din noul sezon de campionat. Cu Mircea Lucescu pe bancă, vicecampioana Ucrainei a câștigat cu 4-1 meciul din deplasare cu Olimpik Donețk.

Dinamo Kiev a condus cu 2-1 la pauză, după reușita lui Buyalskyy (8′), autogolul lui Zaviysky (16′), apoi golul lui Politylo (23′).

În repriza a doua, Supriaga (56′) și Tsygankov (87′) au înscris pentru echipa antrenată de către Mircea Lucescu.

Fanii l-au contestat din nou pe Mircea Lucescu

Câțiva fani ai lui Dinamo Kiev au pătruns în tribune în prima repriză, deși partida trebuia să se joace fără spectatori. Suporterii au aprins torțe, au scandat împotriva lui Mircea Lucescu, apoi au fost evacuați din stadion.

Mircea Lucescu (75 de ani) a preluat-o în această vară pe Dinamo Kiev și are ca obiectiv câștigarea titlului și participarea în grupele Ligii Campionilor. Ultimul campionat cucerit de Dinamo Kiev datează din 2016.