VIDEO | Discurs amuzant al Simonei Halep după calificarea în Turul 2 la Citi Open! De ce a cerut ajutorul spectatorilor

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat luni, 01 august 2022, ora 22:17,
După Citi Open, Simona Halep va juca la Toronto și Cincinnati, iar pe 29 august începe US Open, ultimul turneu de Mare Șlem al anului

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (16 WTA, cs 3) s-a calificat în Turul 1 la Citi Open, după 6-3, 7-5 cu Cristina Bucșa (Spania, 123 WTA, venită din calificări).

Simona Halep a recunoscut că a avut probleme cu Cristina Bucșa în Turul 1 la Citi open

Meciul a durat 81 de minute, iar următoarea adversară a româncei este învingătoarea meciului dintre Madison Brengle (Statele Unite, 60 WTA) și Anna Kalinskaya (Rusia, 71 WTA).

La finalul partidei, românca a recunoscut că a avut probleme să se acomodeze cu condițiile de la Washington. „Mă bucur să fiu aici, atmosfera e foarte frumoasă. M-am simțit binevenită, vă mulțumesc!

Mi-a luat un pic mai mult timp să mă acomodez. Azi am avut ceva probleme, mă bucur că am reușit să închid meciul în două seturi.

A fost prima dată când am jucat aici, n-a fost ușor, dar sunt bucuroasă. Câteodată mă concentrez pe jocul adversarei, dar mai mult pe jocul meu. Am discutat cu antrenorul ce trebuie să fac, ce trebuie să îmbunătățesc.

Știu că nu există perfecțiune, dar pun multă presiune pe mine. Se mai întâmplă ca adversara mea să joace bine. Nu știi niciodată cum merge meciul. Astăzi am luat totul punct cu punct. M-am acomodat mai greu.

Am văzut că sunt mulți fani români. Nu știu vreun restaurant românesc în Washington, voi dacă știți, să mă ajutați”, a declarat, zâmbind, Simona Halep.

Simona Halep a condus cu 5-2 în setul secund, dar s-a văzut egalată

Jucătoarea română a condus cu 2-0 în setul de debut, după care adversara a realizat un break alb. Dubla câștigătoare de turnee de Mare Șlem a pus 5-2 în dreptul ei pe tabela de marcaj, a ratat o minge de set pe serviciul adversarei, dar la 5-3 și 40-15 a câștigat punctul hotărâtor.

Românca a condus cu 5-2 și în setul secund și a servit de două ori pentru meci, dar adversara a realizat break de fiecare dată. La 5-5, Simona Halep a câștigat pe serviciul adversarei, după care a convertit în punct a doua minge de meci.

Pentru Halep este a doua participare la Citi Open, după ce în 2017 a abandonat în sferturi cu sportiva rusă Ekaterina Makarova, când era condusă cu 2-6, 6-3, 1-0. Anterior trecuse de americanca Sloane Stephens cu 7-6 (6), 6-0 și columbianca Mariana Duque-Marino cu 3-6, 6-4, 6-2.