VIDEO | Calificare muncită a Simonei Halep în Turul 2 la Citi Open! Cine este următoarea adversară

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat luni, 01 august 2022, ora 20:53,
Simona Halep a avut nevoie de 81 de minute pentru a trece, în Turul 1 la Citi Open, de spaniola Cristina Bucșa

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (16 WTA, cs 3) s-a calificat în Turul 1 la Citi Open, după 6-3, 7-5 cu Cristina Bucșa (Spania, 123 WTA, venită din calificări).

Simona Halep o va întâlni în Turul 2 la Citi Open pe Madison Brengle sau Anna Kalinskaya

Meciul a durat 81 de minute, iar Halep a condus cu 2-0 în setul de debut, după care adversara a realizat un break alb. Dubla câștigătoare de turnee de Mare Șlem a pus 5-2 în dreptul ei pe tabela de marcaj, a ratat o minge de set pe serviciul adversarei, dar la 5-3 și 40-15 a câștigat punctul hotărâtor.

Românca a condus cu 5-2 și în setul secund și a servit de două ori pentru meci, dar adversara a realizat break de fiecare dată. La 5-5, Simona Halep a câștigat pe serviciul adversarei, după care a convertit în punct a doua minge de meci.

Următoarea adversară la Citi Open a jucătoarei născută în Constanța este învingătoarea meciului dintre Madison Brengle (Statele Unite, 60 WTA) și Anna Kalinskaya (Rusia, 71 WTA).

După Citi Open, Simona Halep va juca la Toronto, Cincinnati și US Open

Cristina Bucșa a împlinit 14 de ani pe 1 ianuarie. Ea s-a născut în Republica Moldova, la Chișinău, a reprezentat această țară până în 2013, după care în 2013 a obținut cetățenia spaniolă. Este antrenată, în continuare, de tatăl ei, Ion Bucșa.

Pentru Halep este a doua participare la Citi Open, după ce în 2017 a abandonat în sferturi cu sportiva rusă Ekaterina Makarova, când era condusă cu 2-6, 6-3, 1-0. Anterior trecuse de americanca Sloane Stephens cu 7-6 (6), 6-0 și columbianca Mariana Duque-Marino cu 3-6, 6-4, 6-2.

După Citi Open, românca va juca la Toronto (8-14 august) și Cincinnati (15-21 august), iar pe 29 august începe US Open, ultimul turneu de Mare Șlem al anului.