VIDEO | Rapid, gol marcat în prelungirile meciului cu Dinamo! Ce rezultat a fost în derby

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat sâmbătă, 23 octombrie 2021, ora 22:29,
DINAMO
DINAMO

Dinamo și Rapid au terminat la egalitate, scor 1-1, într-un meci disputat sâmbătă seară, pe arena din Ștefan cel Mare, în cadrul etapei a 13-a a Ligii 1.

Gazdele au început tare, iar în minutul 2 Răuță a șutat din careu, dar Moldovan a ieșit perfect. Faza a plecat de la o greșeală comisă de Dragoș Grigore. Un minut mai târziu, același Dragoș Grigore, care în trecut a evoluat la Dinamo, a pasat din nou la un adversar, mingea a ajuns la Torje, dar mijlocașul nu l-a învins pe poartarul oaspeților.

În minutul 36, mijlocaşul dinamovist Alexandru Răuţă a acuzat probleme respiratorii pe teren şi a fost nevoie de intervenţia ambulanţei. Fotbalistului i s-a făcut un test Covid-19 rapid, care a ieşit negativ, iar în timpul reprizei secunde a fost transportat la spital pentru investigaţii suplimentare.

Alb-roșii au ratat o nouă ocazie de gol, cu trei minute înainte de pauză. Torje a centrat din corner, iar Ivanovski reia cu capul peste poartă.

Dinamo a deschis scorul în minutul 55. Sorescu i-a pasat ideal lui Torje, iar mijlocașul alb-roșilor l-a învins pe portarul Moldovanu, cu un șut în forță.

Rapid a replicat cinci minute mai târziu, prin Sefer care a șutat din afara careului, dar portarul alb-roșilor a reținut. Torje a fost aproape de dublă, în minutul 72, după o centrare a lui Ehmann. Torje a șutat pe poarta Rapidului, da portarul Moldovanu a respins.

În primul minut al prelungirilor, Carnat a egalat cu un şut la vinclu, din afara careului, iar meciul s-a încheiat 1-1.

FC Rapid ocupă locul 6 în clasament, cu 22 de puncte, în timp ce Dinamo este pe 15, cu 8 puncte.

Au evoluat echipele:

FC Dinamo: Iliev – Sorescu, Pinto, Grigore, Radu – Itu (Ehmann ’63), Răuţă (Matei ‘40), Espinosa (Filip ’63) – Torje, Ivanovski, Măgureanu (Vestenicky ’74). Antrenor: Mircea Rednic.

FC Rapid: Moldovan – Săpunaru, Dandea (Alami ’61), D. Grigore, Belu Iordache – Crepulja (Marzouk ’81), Albu – Stahl (Ilie ’61), Sefer (Carnat ’71), Hlistei – Bălan (Ioniţă ’81). Antrenor: Adrian Matei.

dinamorealitatealiga 1rapid 1-0Torjefotbaletapa 13