VIDEO | Repetiție reușită! Cum s-a descurcat Dinamo în ultimul amical dinaintea startului Ligii 1

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 15 ianuarie 2022, ora 20:28,
Sursă foto: gsp.ro

Dinamoviștii s-au deplasat la Ovidiu după ce în urmă cu 3 zile au pierdut în fața celor de la CS Mioveni primul meci de pregătire al acestei perioade pre-competiționale.

În duelul contra unui adversar mai bine cotat, „câinii” au evitat înfrângerea după ce au deschis scorul și au avut puterea de a egela după ce constănțenii au reușit să întoarcă rezultatul. Ivanovski a fructificat centrarea lui Buleică pentru 1-0, apoi golgheterul gazdelor, Jefte, a izbutit o dublă în 10 minute, pentru ca Sorescu să închidă tabela la mijlocul reprizei secunde. Stoican are însă dureri de cap după ce ar fi putut pierde doi jucători pentru primul meci de campionat. Carp și Mihaiu au acuzat probleme musculare și nu au mai continuat jocul. Apoi nervii au cedat în final de repriză Sorescu și Ivanoski au avut ceva de împărțit cu doi adversari. Farul putea câștiga în ultimele 10 minute, dar Omoh nu a găsit ținta dintr-o din lovitură liberă din marginea careului.

Cei doi antrenori au mizat în primul minut pe următorii titulari:

Farul: Brănescu – Dussaut, Larie, Ghiță, De Nooijer – Artean, Ciobanu, Purece – Ganea, Betancor, Sali

Dinamo: Fara – Buleică, Ehmann, Patriche, Tomozei – Răuță, Carp – Mihaiu, Matei, Sorescu – Ivanovski

Dacă dinamoviștii au mai puțin de o săptămână până la primul meci oficial din noul an, constănțenii vor juca abia pe 24 ianuarie prima partidă cu miză din 2022. Roș-albii joacă la Pitești cu FC Argeș vineri seară, în timp ce constănțenii o primesc acasă pe FC U Craiova 1948.