VIDEO | Simona Halep a aflat cu cine va juca în optimi la Rogers Cup! Adversară surpriză pentru româncă

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat joi, 11 august 2022, ora 01:01,
Jil Belen Teichmann se află la a doua victorie în carieră în fața unei jucătoare aflată pe locul 2 WTA, după ce în 2021 a trecut cu 3-6, 6-3, 6-3 în optimi la Cincinnati de japoneza Naomi Osaka

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (15 WTA, cs 16) va juca în optimi la Rogers Cup, turneu organizat la Toronto, cu elvețianca Jil Belen Teichmann (21 WTA).

Jil Belen Teichmann a învins-o în Turul 2 la Rogers Cup pe Anett Kontaveit

Sportiva din Țara cantoanelor a furnizat marea surpriză a competiției, eliminând-o pe a doua favorită a competiției de la Rogers Cup, estona Anett Kontaveit (2 WTA), cu 6-4, 6-4.

Meciul a durat 88 de minute, iar elvețianca a jucat mai bine punctele importante ale game-urilor echilibrate. În plus, Teichmann a demonstrat că nu se pierde cu firea atunci când este condusă pe tabelă.

În primul set a condus cu 3-1 și s-a văzut egalată, dar a realizat break în game-ul imediat următor, după care și-a câștigat serviciul fără să cedeze vreun punct. În plus, la 5-4 a încheiat setul la prima ocazie ivită pe propriul serviciu, chiar dacă adversara a avut 15-0.

În setul al doilea, Teichmann și-a pierdut serviciul la 0-1, deși a avut 40-0, dar s-a adunat repede și a întors scorul la 4-2. La 5-4 a pus capăt meciului cu un game alb.

Jil Belen nu este la prima victorie a carierei în fața jucătoarei aflată pe locul 2 WTA. în 2021 o învingea în optimi la Cincinnati cu 3-6, 6-3, 6-3 pe japoneza Naomi Osaka.

Meciul cu Simona Halep va fi primul dintre cele două jucătoare.