VIDEO | Simona Halep, extrem de dură cu adversarele din circuitul WTA: „Regula asta nu e bună deloc”

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat vineri, 13 august 2021, ora 10:07,
SIMONA HALEP, Sursa foto- Profimedia Images

Simona Halep (29 de ani, locul 13 WTA) a vorbit despre una din problemele din tenisul feminin: time-out medical, atunci când nu este nevoie.

Jucătoarea română de tenis a criticat sportivele care recurg la o astfel de metodă.

A fost dificil pentru că după două ore și jumătate de tenis să te oprești mai multe de 10 minute înaintea serviciului, n-a fost corect. Cred că regula asta nu e bună deloc. Unele jucătoare, când cred că nu pot să câștige cu ajutorului jocului, cheamă medicul și apoi aleargă mai bine ca înainte. Mi s-a întâmplat deja la câteva partide, oponenta cheamă medicul pe final de meci și eu nu pot să rămân fizic în joc. Pentru că atunci când transpiri și pierzi energie pauza nu e bună în acel moment”, a declarat Simona Halep, potrivit WTA România.

Simona Halep a fost învinsă, miercuri, cu scorul de 2-6, 6-4, 6-4, de americanca Danielle Collins (locul 28 WTA), în turul secund al turneului de categorie WTA 1.000 de la Montreal. Meciul a durat aproape trei ore. Halep a primit un wild card, pentru a participa la turneul din Canada.