VIDEO | Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi la Miami după 10 ani! Adversară accesibilă în drumul spre sferturi

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat luni, 27 martie 2023, ora 08:19,
Sorana Cîrstea

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea (74 WTA) s-a calificat în optimile turneului WTA 1.000 de la Miami.

Sorana Cîrstea joacă în optimi la Miami împotriva cehoaicei Marketa Vondrousova

Ea a învins-o pe Karolina Muchova (55 WTA), cu 7-5, 6-1, după o oră şi 31 de minute. Românca și-a pierdut serviciul în primul game al meciului, dar de la 3-5 a câștigat patru game-uri la rând.

Setul secund a fost fără istoric. Cîrstea a realizat break-uri la 2-1 și 4-1, iar la 5-1 a încheiat meciul cu un as. Muchova câştigase ambele dueluri anterioare, cu 6-3, 2-6, 7-6 (7) în Turul 3 la US Open în 2020 şi cu 6-4, 7-6 (4) în optimi la Dubai anul acesta.

Adversara din optimi la Miami a româncei este altă jucătoare din Cehia, Marketa Vondrousova (103 WTA), care a dispus cu 6-1, 6-2 de conaţionala Karolina Pliskova (17 WTA, cs 17).

Va fi al treilea meci direct, după ce sportiva cehoaică a ieşit învingătoare cu 6-2, 6-4 în Turul 3 la Australian Open în 2021, iar Cîrstea a câştigat cu 7-5, 3-6, 6-4 anul trecut în primul tur la Sankt Petersburg.

Confruntarea dintre Sorana și Marketa este a treia a zilei de pe Terenul Butch Buchholz și începe la ora aproximativă 22:00 a României. Meciul este precedat de un meci de pe tabloul masculin de simplu și unul de pe cel feminin.