VIDEO | Spectacol total în primul El Clasico din 2022! S-au jucat 120 de minute la Riyadh

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 13 ianuarie 2022, ora 00:51,
Sursă foto: Profimedia

Real Madrid a câștigat prima semifinală din Supercupa Spaniei, după ce a trecut de marea rivală FC Barcelona, cu scoul de 3-2 după prelungiri.

Golul victoriei a fost reușit de Federico Valverde, în minutul 98, iar vicecampioana Spaniei își așteaptă acum adversar din finala competișiei, programată dumincă, tot în Arabia Saudită. Până la reușita care a decis câștigătoarea, ambele echipe punctaseră de câte două ori. Trupa lui Ancelotti a condus de două ori după golurile semnate de Vincius Junior și Benzema. Însă, catalanii au revenit de fiecare dată și au egalat situalia pe tabelă, cu reușitele lui De Jong și Ansu Fati. A fost a cincea victorie consecutivă în El Clasico pentru Real Madrid care s-a impus în ultimele 4 jocuri directe din La Liga. În ultimul act, Kroos & Co se vor duela cu învingătoarea din duelul Atletico Madrid – Athletic Bilbao, care va avea loc joi.

Iată care au fost cele două echipe folosite de cei doi antrenori în confruntarea din semifinalele Supercupei Spaniei:

Real Madrid: Courtois- Caravajal (90 Lucas Vasquez) Militao, Nacho, Mendy- Modric(83 Valverde), Casemiro, Kroos- Asensio(68 Rodrygo), Bnezma, Vinicius (110 Camavinga)

Barcelona: ter Stegen – Dani Alves(78 Nico Gonzalez), Araujo, Pique, Jordi Alba- Gavi(78 Depay), Busquets, F. de Jong (46 Pedri) – F.Torres(46 Ezzalzouli, 110 Jutgla), L.de jong(66 A.Fati), Dembele