VIDEO | UTA se îndepărtează de play-off după înfrângerea cu Gaz Metan! Golul lui Morar a făcut diferența

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 23 ianuarie 2022, ora 19:04,
Sursă foto: Sport Arad

Arădenii au pierdut un meci pe care l-au avut în mână și pe care l-au dominat categoric.

Raportul șuturilor pe poartă a fost 5-1 în favoarea gazdelor, care au fost învinse după ce advesarii au marcat unicul gol al întâlnirii la singurul șut cadrat. Morar, fost component al celor de la UTA a înscris în minutul 66 cu un șut din vole care nu i-a lăsat nicio speranță lui Florin Iacob. Golul a venit după ce puțin mai devreme același Vlad Morar  a fost aproape să deschidă scorul însă reluarea sa la centrarea lui Gabriel Moura nu a fost la fel de inspirată. Bănățenii au ratat marile lor ocazii în prima repriză îns de fiecare dată Vâlceanu a fost atent la execuțiile lui Miculescu, Vukcevic și Roger. De asemenea, UTA a avut și un gol anulat, reușita lui Dangubic fiind anulată după un offisde în prealabil la un coechipier de-ai săi.

Chiar dacă a câștigat, Gaz Metan a rămas fără doi oameni importanți pentru etapa viitoare. Yuri și chiar Morar au văzut cartonașe galbene și vor fi suspendați pentru meciul cu FC Voluntari. În urma acestui succes, ardelenii au ajuns la 23 de puncte, dar păstrează poziția a 13-a a, fiind însă acum la egalitate cu cei de la Chindia Târgoviște, aflați deasupra locurior retrogradabile. De partea cealaltă, UTA este ape locul 9, cu 27 de puncte , la cinci puncte de locul ce ar putea să o ducă între primele șase echipe ale campionatului. Runda următoare, arădenii ajung la București pentru meciul cu Rapid.