VIDEO | Victorii pentru Juventus și Liverpool la International Champions Cup

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 26 iulie 2018, ora 13:09,
international-champions-cup

Juventus Torino a învins Bayern Munchen, scor 2-0, iar Liverpool s-a impus în fața lui Manchester City cu 2-1, în partide amicale din cadrul International Champions Cup.

Pe arena „Lincoln Financial Field” din Philadelphia, campioana Italiei a învins campioana Germaniei grație reușitelor tânărului atacant Andrea Favilli (în minutele 32 și 40).

Pentru Juventus au jucat noile achizițiile Joao Cancelo, Emre Can și Mattia Caldara. Antrenorul lui Bayern, Niko Kovac, a apelat la mai mulți jucători tineri și a odihnit majoritatea titularilor obișnuiți.

Tot în SUA, la East Rutherford, Liverpool a învins Manchester City. Leroy Sane a deschis scorul pentru campioana Angliei, în minutul 57, dar finalista Ligii Campionilor a întors rezultatul grație reușitelor lui Mohamed Salah (63′) și Sadio Mane (90+4′ – penalty).

Într-un alt meci amical, Benfica a trecut de Borussia Dortmund în urma executării loviturilor de departajare. A fost 2-2 după 90 de minute jucate în orașul american Pittsburgh. Maximilian Philipp (20′, 22′) a înscris pentru Dortmund, iar Andre Almeida (51′) și Alfa Semedo (69′) au marcat pentru Benfica.

Tottenham Hotspur s-a impus categoric în confruntarea cu AS Roma, scor 4-1, la San Diego (SUA). Patrick Schick a deschis scorul pentru italieni în minutul 3, dar Fernando Llorente (9′, 18′) și Lucas Moura (28′, 44′) au făcut spectacol pentru englezi.

Pe arena din Carson (SUA), Manchester United a trecut de AC Milan după executarea loviturilor de la 11 metri. În timp regulamentar a fost 1-1, după golurile reușite de Suso (15′) și Alexis Sanchez (12′).

benficaBayernmanchester cityinternational champions cupmanchester unitedas romajuventusDortmundac milanliverpool