Argentina este prima finalistă a CM din Qatar! Lionel Messi și Julian Alvarez au distrus Croația

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat marți, 13 decembrie 2022, ora 23:04,
Lionel Messi și Julian Alvarez

Naționala Argentinei va juca pentru a șasea oară în istorie finala Campionatului Mondial, după ce a învins Croația, în semifinale, cu 3-0.

Lionel Messi a deschis scorul cu Croația, iar Julian Alvarez a marcat ultimele două goluri

Starul argentinian Lionel Messi și-a dus echipa spre victorie, deschizând scorul în minutul 34, după un fault al lui Livakovic la Alvarez. Vedeta sud-americanilor a șutat puternic, aproape de bara transversală, fără nicio speranță pentru portarul croat.

După nici 5 minute a deviat mingea către același Alvarez, care a dus scorul la 2-0 după o cursă de aproape 50 de minute.

Iar în minutul 69, tot messi a luat o acțioune pe partea dreaptă în direcția de atac a Argentinei, a driblat tot ce i-a ieșit în cale, după care i-a pasat la marginea careului de 6m lui Alvarez, care a îndeplinit o simplă formalitate.

Messi a jucat 25 de meciuri la cinci ediții ale Campionatului Mondial, contribuind cu goluri sau pase decisive în 13 partide. Un singur fotbalist a mai reușit acest lucru în ultimii 56 de ani, brazilianul Ronaldo.

Argentina – Croația 3-0 (2-0)

Lusail Iconic Stadium (Lusail). Spectatori: 88.966

Marcatori: Messi (34-p), Alvarez (39, 69)

Argentina: E. Martinez – Molina (86 – Foyth), Romero, Otamendi, Tagliafico – Fernandez, Paredes (62 – Li. Martinez), MacAllister (86 – Correa) – de Paul (74 – Palacios) – Messi, Alvarez (74 – Dybala). Selecționer: Lionel Scaloni

Croația: Livakovic – Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa (46 – Orsic) – Modric (81 – Majer), Brozovic (50 – Petkovic), Kovacic – Pasalic (46 – Vlasic), Kramaric (72 – Livaja), Perisic. Selecționer: Zlatko Dalic

Au arbitrat: Daniele Orsato – Ciro Carbone, Alessandro Giallatini (toți din Italia); arbitru de rezervă: Mohammed Abdulla (Umiratele Arabe Unite)

Cartonașe galbene: Romero (68), Otamendi (72) / Livakovic (32), Kovacic (32).