Calificare cu emoții pentru Nadal în turul 2 la Roma! A făcut 16 erori neforţate în primul set

Articol de Gabriel Ion - Publicat joi, 09 mai 2024, ora 19:09,
Rafael Nadal

Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal s-a calificat în turul al doilea al turneului Masters ATP 1000 de la Roma, după ce l-a învins pe belgianul Zizou Bergs.

Nadal îl va întâlni în premieră pe Hubert Hurkacz

Ocupantu al locului 305 ATP, spaniolul a suferit în meciul de la Roma, în turul întâi, cu belgianul Zizou Bergs (24 de ani, locul 108 ATP). După un meci care a durat două ore şi 53 de minute, Nadal s-a impus în trei cu 4-6, 6-3, 6-4 şi va juca în continuare cu polonezul Hubert Hurkacz.

Spaniolul a avut însă probleme în partida cu Bergs, care a jucat fără complexe, dominând jocul în anumite momente. Nadal a făcut 16 erori neforţate în primul set, apoi şi-a revenit în setul secund, unde a reuşit două break-uri.

El a reuşit a 410-a victorie în turneele de Masters 1000 şi cel de-al 70-lea său succes în turneul de la Roma, de-a lungul anilor.

Întânirea cu Hubert Hurkacz va fi prima din palmaresul înfruntărilor directe dintre cei doi jucători.