Curg reacțiile după penalty-ul primit de Young Boys: „Nu poți să dai 11 metri acolo! Cred că n-a fost contact”

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat joi, 10 decembrie 2020, ora 23:47,
cfr-young
cfr-young

CFR Cluj a fost eliminată din Europa League, după ce a fost învinsă cu 2-1 de Young Boys, joi seara, la Berna, în ultima etapă a Grupei A.

Ilie Dumitrescu este de părere că CFR Cluj merita calificarea în șaisprezecimile Europa League, datorită jocului bun cu Young Boys Berna. De asemenea, fostul internațional român spune că arbitrul francez Bastien s-a grăbit când a dictat penalty în favoarea echipei elvețiene.

Este păcat pentru că am marcat și n-am reușit să gestionăm ultimele minute. Din punctul meu de vedere nu poți să dai 11 metri acolo! Eu cred că nici măcar n-a fost contact. Dacă ne uităm la reacția jucătorului, el n-a căzut imediat.

Păcat, pentru că CFR a avut identitate de joc, și-a creat ocazii importante. Young Boys Berna, chiar dacă a câștigat campionatul în ultimii ani în Elveția, mi s-a părut o echipă de bătut„, a spus Ilie Dumitrescu, la Digi Sport.

În minutul 90, arbitrul francez Bastien a dictat penalty pentru elvețieni în urma unei respingeri a balonului de către Bălgrădean. Fundaşul Zesiger ar fi fost lovit involuntar de portar. Bastien l-a eliminat apoi pe Bălgrădean pentru proteste, iar atacantul Jean-Pierre Nsame a transformat lovitura de pedeapsă.

Meciul Young Boys Berna – CFR Cluj a fost arbitrat de o brigadă din Franţa, avându-l la centru pe Benoît Bastien. Acesta a fost ajutat de conaţionalii săi Hicham Zakrani şi Frédéric Haquette. Rezervă a fost Karim Abed.