Încă o victorie pentru handbalistele de la Rapid! Giuleștencele sunt neînvinse în Liga Campionilor

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 23 octombrie 2022, ora 17:15,
Handbalistele de la Rapid sunt la egalitate de puncte cu liderul Gyor, echipă pe care o vor întâlni pe 3 decembrie, în deplasare

Echipa feminină de handbal Rapid a învins formația norvegiană Storhamar, cu 27-25 (14-15), în Sala Polivalentă din Capitală, în Grupa B a Ligii Campionilor.

Handbalistele de la Rapid au avut o a doua repriză excelentă cu Storhamar

Campioana României rămâne neînvinsă în această competiție, după un meci echilibrat de la început până la sfârşit, în care a reuşit să fie echipa mai lucidă pe final.

Scandinavele au dominat prima repriză, în care au condus de mai multe ori la trei goluri, 10-7, 11-8, 12-9, 13-10, 14-11, 15-12, însă la pauză diferenţa a fost de un singur gol în favoarea oaspetelor, 15-14.

Storhamar a condus şi după pauză, cu 17-15, 18-16, 21-19, dar Rapid a întors scorul şi a controlat ultimele zece minute. Impulsul a fost oferit de trei goluri consecutive, de la 21-22 la 24-22, echipa antrenată de Carlos Viver rămânând la cârma jocului până la final.

Pentru Rapid au marcat Jennifer Maria Gutierrez Bermejo 6 goluri, Alexandra Badea 4, Eliza Buceschi 3, Sorina Grozav 3, Irene Espinola Perez 3, Alicia Fernandez Fraga 3, Ainhoa Hernandez Serrador 3, Marta Lopez Herrero 1, Lorena Ostase 1.

În alt meci jucat duminică, Team Esbjerg a învins Kastamonu Belediyesi în deplasare cu 43-27, după ce sâmbătă, Gyori Audi ETO KC a trecut cu 32-19 de Buducnost Podgorica, iar Metz a surclasat Lokomotiva Zagreb cu 38-13.

Pe primele două locuri sunt Gyor și Rapid cu câte 10p, despărțite de golaveraj (+60, față de +15), urmate de Metz 9p, Team Esbjerg 8p, Buducnost 5p, Storhamar 4p, Kastamonu 2p și Lokomotiva 0p. Rapid va juca următorul meci pe 3 decembrie, în deplasare, cu Gyor.

Ieri, CSM București a fost învinsă în deplasare de echipa daneză Vipers cu 29-35 (15-15) în Grupa A, și va juca urmpătorul meci, pe 4 decembrie, pe teren propriu, cu FTC Budapesta.