Irina Begu, eliminată în Turul 1 la Dubai! Românca a fost inexistentă în a doua parte a meciului

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 19 februarie 2023, ora 12:46,
Irina Begu
Irina Begu

Jucătoarea română de tenis Irina Begu (38 WTA) a fost învinsă în Turul 1 la turneul de la Dubai de Barbora Krejcikova (29 WTA), cu 4-6, 2-6.

Irina Begu a condus-o cu 4-2 pe Barbora Krejcikova, dar până la sfârșitul meciului a mai câștigat doar 2 game-uri

Meciul a durat 95 de minute, iar românca a început în forță, cu un break alb. Ea s-a distanța la 4-2, dar din acel moment nu a mai existat pe teren. Adversara a câștigat patru game-uri la rând, adjudecându-și setul, după care a pus 3-0 în dreptul ei pe tabelă în actul secund.

Begu și-a făcut de două serviciul, la 1-4 salvând o minge de break, iar la 2-5 a ratat trei ocazii pentru a rămâne în partidă.

Până la urmă, Krejcikova a convertit în punct a treia minge de meci, iar în continuare o va întâlni pe pe rusoaica Daria Kasatkina (8 WTAQ, cs 7), exceptată de la primul tur.

Mâine vor intra în competiție și celelalte două românce prezente pe tabloul principal la Dubai. Sorana Cîrstea (70 WTA) o are adversară pe brazilianca Beatriz Haddad Maia (12 WTA, cs 11). Va fi al cincilea meci direct, Cîrstea conducând cu 3-1.

Sorana a câștigat primele trei confruntări, toate având loc în 2016: cu 2-6, 6-3, 6-1 în semifinale la Guaruja (ITF), cu 6-2, 6-1 în primul tur la Rio de Janeiro și cu 6-1, 2-6, 6-2 în primul tur la Biarrtitz (ITF). Victoria sud-americancei datează din anul acesta, 7-6 (5), 6-1 în Turul 1 la Adelaide.

La rândul ei, Ana Bogdan (76 WTA) o va înfrunta pe germanca Laura Siegemund (130 WTA), ambele venind din calificări. Siegemund a câștigat singura confruntare directă, 6-4, 6-1 în 2018, în primul tur la Rabat.

La această oră, Ana și rusoaica Angelian Gabueva le au adversare în primul tur la dublu pe Miyu Kato și Aldila Sutjiadi (Japonia, Indonezia).